






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,150 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,576 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,920 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 120 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 004-184-076 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
9891 Pinewell Crescent
| Asking Price: | $1,820,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,661 sqft |
| Price / SqFt: | $1,096 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,331 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3119193 |
| Distance: | 322 m |
8671 Mowbray Road
| Asking Price: | $1,888,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,915 sqft |
| Price / SqFt: | $986 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,919 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107647 |
| Distance: | 594 m |
9351 Glenbrook Drive
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,713 sqft |
| Price / SqFt: | $992 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,001 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3119206 |
| Distance: | 634 m |
10060 Swinton Crescent
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,568 sqft |
| Price / SqFt: | $1,275 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,697 sqft) |
| Days on Market: | 320 |
| MLS® Number: | R3026378 |
| Distance: | 1.1 km |
7780 Acheson Road
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,686 sqft |
| Price / SqFt: | $1,541 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104787 |
| Distance: | 2.4 km |
7400 Broadmoor Boulevard
| Sold Price: | $1,908,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,483 sqft |
| Price / SqFt: | $1,287 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,115 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3114823 |
| Distance: | 1.9 km |
6220 Chatsworth Road
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,743 sqft |
| Price / SqFt: | $1,004 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,453 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3100792 |
| Distance: | 3.4 km |
3571 Rosamond Avenue
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,600 sqft |
| Price / SqFt: | $1,044 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,904 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3075733 |
| Distance: | 5.0 km |
782 W 66th Avenue
| Sold Price: | $1,460,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,672 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3113723 |
| Distance: | 7.7 km |
8019 Shaughnessy Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,639 sqft |
| Price / SqFt: | $946 |
| Age: | 87 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3032380 |
| Distance: | 7.9 km |
7963 Montcalm Street
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,482 sqft |
| Price / SqFt: | $1,113 |
| Age: | 94 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3068270 |
| Distance: | 8.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,688,000 | $36,400 | $1,724,400 | -9.3% |
| 2025 | $1,860,000 | $40,300 | $1,900,300 | +1.0% |
| 2024 | $1,843,000 | $38,300 | $1,881,300 | -0.0% |
| 2023 | $1,844,000 | $37,400 | $1,881,400 | +10.0% |
| 2022 | $1,670,000 | $40,700 | $1,710,700 | +14.7% |
| 2021 | $1,454,000 | $37,200 | $1,491,200 | - |