





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,163 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,217 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,156 sqft) |
| Land Frontage | 143 ft |
| Land Dimensions | 143 x 70 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-469-991 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
6680 Juniper Drive
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,640 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,575 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127121 |
| Distance: | 186 m |
8920 Minler Road
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,328 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,248 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094622 |
| Distance: | 550 m |
5371 Maple Road
| Asking Price: | $2,080,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,317 sqft |
| Price / SqFt: | $627 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,617 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108413 |
| Distance: | 1.0 km |
9280 Jaskow Place
| Asking Price: | $2,230,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,703 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,751 sqft) |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3076247 |
| Distance: | 1.1 km |
5211 Woodwards Road
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,346 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,253 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109318 |
| Distance: | 1.1 km |
5451 Mytko Richmond Bc Crescent
| Asking Price: | $1,949,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,529 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,857 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120944 |
| Distance: | 1.3 km |
6211 Danube Road
| Sold Price: | $2,205,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,193 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,183 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3099869 |
| Distance: | 905 m |
8660 Camden Crescent
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,821 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,512 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3068129 |
| Distance: | 997 m |
8080-8082 Lurgan Road
| Sold Price: | $1,990,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,460 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,728 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3086282 |
| Distance: | 1.5 km |
8431 Rosebank Crescent
| Sold Price: | $1,590,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,855 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3093124 |
| Distance: | 1.8 km |
7460 Lombard Road
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,637 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,715 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3076254 |
| Distance: | 1.9 km |
10331 Mortfield Road
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,307 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,335 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3093126 |
| Distance: | 2.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,995,000 | $279,000 | $2,274,000 | -11.0% |
| 2025 | $2,274,000 | $282,000 | $2,556,000 | +0.3% |
| 2024 | $2,261,000 | $287,000 | $2,548,000 | +1.1% |
| 2023 | $2,258,000 | $262,000 | $2,520,000 | +9.8% |
| 2022 | $2,027,000 | $268,000 | $2,295,000 | +12.8% |
| 2021 | $1,791,000 | $244,000 | $2,035,000 | +5.1% |
| 2020 | $1,677,000 | $260,000 | $1,937,000 | - |