


















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,306 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 716 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 029-952-565 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $678,000 | $678,000 | -7.3% |
| 2024 | $0 | $731,000 | $731,000 | +3.0% |
| 2023 | $0 | $710,000 | $710,000 | +9.7% |
| 2022 | $0 | $647,000 | $647,000 | +6.9% |
| 2021 | $0 | $605,000 | $605,000 | +1.0% |
| 2020 | $0 | $599,000 | $599,000 | - |
#621 5233 Gilbert Road
| Sold Price: | $748,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $592 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 852 sqft |
| Price / SqFt: | $878 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3086358 |
| Distance: | 0 m |
#1108 5233 Gilbert Road
| Sold Price: | $538,800 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $446 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 628 sqft |
| Price / SqFt: | $858 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3079565 |
| Distance: | 0 m |
#1410 5508 Hollybridge Way
| Sold Price: | $520,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | $444 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 589 sqft |
| Price / SqFt: | $883 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3059315 |
| Distance: | 127 m |
#606 5508 Hollybridge Way
| Sold Price: | $616,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $517 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 686 sqft |
| Price / SqFt: | $899 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3075046 |
| Distance: | 127 m |
#116 5399 Cedarbridge Way
| Sold Price: | $620,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $605 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 892 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3085880 |
| Distance: | 146 m |
#537 5311 Cedarbridge Way
| Sold Price: | $495,888 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $408 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 602 sqft |
| Price / SqFt: | $824 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3075908 |
| Distance: | 146 m |
#622 5233 Gilbert Road
| Asking Price: | $698,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $584 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 815 sqft |
| Price / SqFt: | $856 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3098796 |
| Distance: | 0 m |
#903 5233 Gilbert Road
| Asking Price: | $599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $515 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 716 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122683 |
| Distance: | 0 m |
#1110 5233 Gilbert Road
| Asking Price: | $779,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-16 |
| Maint. Fee: | $553 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 775 sqft |
| Price / SqFt: | $1,006 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3090006 |
| Distance: | 0 m |
#1606 5233 Gilbert Road
| Asking Price: | $642,000 |
| Listing Date: | 2025-May-07 |
| Maint. Fee: | $446 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 626 sqft |
| Price / SqFt: | $1,026 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 388 |
| MLS® Number: | R2999605 |
| Distance: | 0 m |