





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,340 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,371 sqft |
| Age | 7 years (2019) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 030-931-291 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,272,000 | $1,272,000 | -6.4% |
| 2025 | $0 | $1,359,000 | $1,359,000 | -1.2% |
| 2024 | $0 | $1,375,000 | $1,375,000 | +5.5% |
| 2023 | $0 | $1,303,000 | $1,303,000 | +19.5% |
| 2022 | $0 | $1,090,000 | $1,090,000 | +14.9% |
| 2021 | $0 | $949,000 | $949,000 | +5.0% |
| 2020 | $0 | $904,000 | $904,000 | - |
#114 9213 Odlin Road
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $689 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,132 sqft |
| Price / SqFt: | $839 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3095588 |
| Distance: | 177 m |
#902 8988 Patterson Road
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $850 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,126 sqft |
| Price / SqFt: | $870 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3057420 |
| Distance: | 700 m |
#1506 8171 Saba Road
| Sold Price: | $855,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $716 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,423 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3072355 |
| Distance: | 1.9 km |
#1805 6068 No. 3 Road
| Sold Price: | $865,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $649 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,262 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3104856 |
| Distance: | 1.9 km |
#512 6833 Pearson Way
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $1,043 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,256 sqft |
| Price / SqFt: | $1,019 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3116148 |
| Distance: | 2.1 km |
#1505 7117 Elmbridge Way
| Sold Price: | $1,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $892 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,503 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3069929 |
| Distance: | 2.1 km |
#9 9211 McKim Way
| Asking Price: | $1,190,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $517 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,371 sqft |
| Price / SqFt: | $868 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129634 |
| Distance: | 0 m |
#5 3699 Sexsmith Road
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $1,007 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,382 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108160 |
| Distance: | 576 m |
#1901 8800 Hazelbridge Way
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $783 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,102 sqft |
| Price / SqFt: | $1,043 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123262 |
| Distance: | 632 m |