







































$50,000on Apr 1, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $2,048,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,406 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,910 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,456 sqft) |
| Land Frontage | 30 ft |
| Land Dimensions | 30 x 148 ft |
| Price per Land SqFt | $459.61 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 029-343-674 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,420,000 | $774,000 | $2,194,000 | -5.4% |
| 2025 | $1,551,000 | $768,000 | $2,319,000 | +2.0% |
| 2024 | $1,523,000 | $750,000 | $2,273,000 | +3.2% |
| 2023 | $1,512,000 | $691,000 | $2,203,000 | +7.3% |
| 2022 | $1,365,000 | $689,000 | $2,054,000 | +17.8% |
| 2021 | $1,089,000 | $654,000 | $1,743,000 | - |
Asking Price is 6.7% lower than Assessed Value (2026).
8800 Francis Road
| Asking Price: | $2,100,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,154 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,316 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099673 |
| Distance: | 257 m |
8777 Wheeler Road
| Asking Price: | $2,528,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,557 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,916 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093879 |
| Distance: | 528 m |
8671 Saunders Road
| Asking Price: | $2,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,298 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,960 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109045 |
| Distance: | 650 m |
7682 Armstrong Street
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,278 sqft |
| Price / SqFt: | $762 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,208 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106634 |
| Distance: | 1.0 km |
8180 Lundy Road
| Asking Price: | $2,360,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,137 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,319 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3117034 |
| Distance: | 1.0 km |
10099 Ruskin Road
| Asking Price: | $2,080,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,446 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,992 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098287 |
| Distance: | 1.2 km |