





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,812 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,628 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,020 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 117 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-02 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 003-444-007 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
7751 Sunnyholme Crescent
| Asking Price: | $4,380,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,467 sqft |
| Price / SqFt: | $981 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,721 sqft) |
| Days on Market: | 158 |
| MLS® Number: | R3074863 |
| Distance: | 391 m |
7080 Lucas Road
| Asking Price: | $2,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,896 sqft |
| Price / SqFt: | $1,036 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,000 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109845 |
| Distance: | 477 m |
7691 Sunnydene Road
| Asking Price: | $3,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,207 sqft |
| Price / SqFt: | $922 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,360 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3096875 |
| Distance: | 483 m |
8511 Sunnywood Drive
| Asking Price: | $3,298,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,072 sqft |
| Price / SqFt: | $810 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,610 sqft) |
| Days on Market: | 227 |
| MLS® Number: | R3058799 |
| Distance: | 487 m |
7600 Belair Drive
| Asking Price: | $3,186,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,609 sqft |
| Price / SqFt: | $883 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,868 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3082838 |
| Distance: | 524 m |
8800 Moore Road
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,965 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,578 sqft) |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3070944 |
| Distance: | 560 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,834,000 | $1,009,000 | $2,843,000 | -4.8% |
| 2025 | $1,997,000 | $990,000 | $2,987,000 | +3.1% |
| 2024 | $1,921,000 | $977,000 | $2,898,000 | +3.1% |
| 2023 | $1,921,000 | $889,000 | $2,810,000 | +14.5% |
| 2022 | $1,737,000 | $717,000 | $2,454,000 | +6.5% |
| 2021 | $1,603,000 | $702,000 | $2,305,000 | +2.2% |
| 2020 | $1,546,000 | $709,000 | $2,255,000 | - |
7831 Broadmoor Boulevard
| Sold Price: | $3,070,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,805 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,119 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3050739 |
| Distance: | 377 m |
8151 Osgoode Drive
| Sold Price: | $2,780,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,117 sqft |
| Price / SqFt: | $892 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,234 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3092898 |
| Distance: | 650 m |
7311 Bates Road
| Sold Price: | $2,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,433 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,259 sqft) |
| Days on Market: | 332 |
| MLS® Number: | R3003959 |
| Distance: | 851 m |
8740 Scotchbrook Road
| Sold Price: | $3,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,623 sqft |
| Price / SqFt: | $883 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,914 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3066998 |
| Distance: | 854 m |
8220 Pigott Road
| Sold Price: | $2,950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,939 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,827 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3056142 |
| Distance: | 1.0 km |
7640 Curzon Street
| Sold Price: | $2,952,380 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,715 sqft |
| Price / SqFt: | $795 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,199 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3079727 |
| Distance: | 1.0 km |