







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,216 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,623 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,914 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 004-041-640 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
8780 Scotchbrook Road
| Asking Price: | $2,760,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,264 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103444 |
| Distance: | 40 m |
8777 Wheeler Road
| Asking Price: | $2,528,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,557 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,916 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093879 |
| Distance: | 72 m |
8800 Moore Road
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,965 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,578 sqft) |
| Days on Market: | 180 |
| MLS® Number: | R3070944 |
| Distance: | 294 m |
8340 Blundell Road
| Asking Price: | $2,790,000 |
| Listing Date: | 2022-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,710 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,501 sqft) |
| Days on Market: | 1244 |
| MLS® Number: | R2743475 |
| Distance: | 510 m |
9291 Glenallan Drive
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,342 sqft |
| Price / SqFt: | $862 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,001 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102585 |
| Distance: | 690 m |
8511 Sierpina Drive
| Asking Price: | $2,999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,043 sqft |
| Price / SqFt: | $986 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123181 |
| Distance: | 707 m |
7831 Broadmoor Boulevard
| Sold Price: | $3,070,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,805 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,119 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3050739 |
| Distance: | 921 m |
9031 Pinewell Crescent
| Sold Price: | $3,104,760 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,747 sqft |
| Price / SqFt: | $829 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,251 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3062544 |
| Distance: | 976 m |
9671 Heather Place
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,387 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,932 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3087957 |
| Distance: | 1.1 km |
7577 Armstrong Street
| Sold Price: | $3,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,314 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,939 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3076224 |
| Distance: | 1.1 km |
9520 Bakerview Drive
| Sold Price: | $2,999,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,835 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,277 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3109483 |
| Distance: | 1.1 km |
8220 Pigott Road
| Sold Price: | $2,950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,939 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,827 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3056142 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,920,000 | $1,241,000 | $3,161,000 | -1.7% |
| 2024 | $2,011,000 | $1,206,000 | $3,217,000 | +2.1% |
| 2023 | $2,011,000 | $1,140,000 | $3,151,000 | +4.3% |
| 2022 | $1,818,000 | $1,202,000 | $3,020,000 | +17.8% |
| 2021 | $1,679,000 | $884,000 | $2,563,000 | +0.4% |
| 2020 | $1,619,000 | $933,000 | $2,552,000 | - |