







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,934 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,704 sqft |
| Age | 62 years (1964) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,030 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 106.5 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-304-533 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
3211 Bowen Drive
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,218 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,769 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3059594 |
| Distance: | 999 m |
9459 No. 1 Road
| Sold Price: | $1,735,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3064372 |
| Distance: | 1.0 km |
9626 Pickering Drive
| Sold Price: | $1,509,750 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,118 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,331 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118233 |
| Distance: | 1.3 km |
3460 Lockhart Road
| Sold Price: | $1,685,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,681 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,035 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3098761 |
| Distance: | 1.3 km |
10135 No. 1 Road
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,015 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,403 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3103081 |
| Distance: | 1.4 km |
7651 Willowfield Drive
| Sold Price: | $1,470,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,327 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,001 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3108469 |
| Distance: | 1.6 km |
3111 Blundell Road
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,266 sqft |
| Price / SqFt: | $789 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,380 sqft) |
| Days on Market: | 209 |
| MLS® Number: | R3063365 |
| Distance: | 644 m |
9240 Diamond Road
| Asking Price: | $1,775,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,031 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,905 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085289 |
| Distance: | 785 m |
4260 Coldfall Road
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,705 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,249 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118010 |
| Distance: | 929 m |
8155 Corless Place
| Asking Price: | $1,890,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,189 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,728 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127395 |
| Distance: | 946 m |
4200 Coventry Drive
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,576 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,036 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126267 |
| Distance: | 949 m |
8131 Corless Place
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,465 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,226 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110120 |
| Distance: | 963 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,656,000 | $57,000 | $1,713,000 | -4.8% |
| 2024 | $1,732,000 | $66,900 | $1,798,900 | +1.6% |
| 2023 | $1,702,000 | $68,700 | $1,770,700 | +10.0% |
| 2022 | $1,538,000 | $72,300 | $1,610,300 | +15.7% |
| 2021 | $1,323,000 | $68,600 | $1,391,600 | +3.8% |
| 2020 | $1,266,000 | $74,200 | $1,340,200 | - |