







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,314 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,957 sqft |
| Age | 12 years (2014) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,269 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 140 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 009-996-044 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
8800 Moore Road
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,965 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,578 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3070944 |
| Distance: | 215 m |
8777 Wheeler Road
| Asking Price: | $2,528,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,557 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,916 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3093879 |
| Distance: | 232 m |
8511 Sierpina Drive
| Asking Price: | $2,999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,043 sqft |
| Price / SqFt: | $986 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123181 |
| Distance: | 483 m |
8180 Lundy Road
| Asking Price: | $2,360,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,137 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,319 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117034 |
| Distance: | 557 m |
9291 Glenallan Drive
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,342 sqft |
| Price / SqFt: | $862 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,001 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102585 |
| Distance: | 627 m |
8540 Saunders Road
| Asking Price: | $2,668,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,917 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,888 sqft) |
| Days on Market: | 191 |
| MLS® Number: | R3068917 |
| Distance: | 656 m |
8740 Scotchbrook Road
| Sold Price: | $3,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,623 sqft |
| Price / SqFt: | $883 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,914 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3066998 |
| Distance: | 253 m |
7831 Broadmoor Boulevard
| Sold Price: | $3,070,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,805 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,119 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3050739 |
| Distance: | 691 m |
9640 Bates Road
| Sold Price: | $2,890,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,737 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,468 sqft) |
| Days on Market: | 217 |
| MLS® Number: | R3053852 |
| Distance: | 704 m |
8320 Mowbray Road
| Sold Price: | $2,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,626 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3103311 |
| Distance: | 745 m |
8220 Pigott Road
| Sold Price: | $2,950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,939 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,827 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3056142 |
| Distance: | 852 m |
9031 Pinewell Crescent
| Sold Price: | $3,104,760 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,747 sqft |
| Price / SqFt: | $829 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,251 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3062544 |
| Distance: | 857 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,937,000 | $1,051,000 | $2,988,000 | -1.6% |
| 2024 | $2,029,000 | $1,008,000 | $3,037,000 | +1.8% |
| 2023 | $2,029,000 | $953,000 | $2,982,000 | +5.0% |
| 2022 | $1,835,000 | $1,006,000 | $2,841,000 | +11.4% |
| 2021 | $1,695,000 | $856,000 | $2,551,000 | +0.9% |
| 2020 | $1,634,000 | $894,000 | $2,528,000 | - |