





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,127 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 554 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 032-622-333 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $508,000 | $169,000 | $677,000 | - |
#510 6200 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $590,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $416 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 546 sqft |
| Price / SqFt: | $1,081 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3099654 |
| Distance: | 0 m |
#566 6600 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $607,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $397 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 556 sqft |
| Price / SqFt: | $1,093 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3074365 |
| Distance: | 0 m |
#440 6500 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $699,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $524 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 675 sqft |
| Price / SqFt: | $1,036 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3098349 |
| Distance: | 0 m |
#915 6200 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $680,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 610 sqft |
| Price / SqFt: | $1,115 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3073390 |
| Distance: | 0 m |
#630 6808 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $655,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $497 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 609 sqft |
| Price / SqFt: | $1,076 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3078679 |
| Distance: | 0 m |
#924 6300 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $618,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | $433 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 519 sqft |
| Price / SqFt: | $1,191 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3070597 |
| Distance: | 0 m |
#528 6300 Minoru Boulevard
| Asking Price: | $599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $424 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 553 sqft |
| Price / SqFt: | $1,083 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120623 |
| Distance: | 0 m |
#630 6300 Minoru Boulevard
| Asking Price: | $618,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $441 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 569 sqft |
| Price / SqFt: | $1,086 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122738 |
| Distance: | 0 m |
#1108 6500 Minoru Boulevard
| Asking Price: | $728,800 |
| Listing Date: | 2025-Sep-29 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 602 sqft |
| Price / SqFt: | $1,211 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 239 |
| MLS® Number: | R3053516 |
| Distance: | 0 m |
#811 6808 Minoru Boulevard
| Asking Price: | $549,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | $399 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 482 sqft |
| Price / SqFt: | $1,139 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110057 |
| Distance: | 0 m |