























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,955 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,604 sqft |
| Age | 14 years (2012) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,401 sqft) |
| Land Frontage | 68 ft |
| Land Dimensions | 68 x 109 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-25 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 000-884-928 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
8371 Fairhurst Road
| Sold Price: | $2,580,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,570 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3048089 |
| Distance: | 138 m |
8120 Elsmore Road
| Sold Price: | $2,488,890 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,476 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,030 sqft) |
| Days on Market: | 147 |
| MLS® Number: | R3043676 |
| Distance: | 219 m |
8591 Fairhurst Road
| Sold Price: | $2,770,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,358 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,029 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3082386 |
| Distance: | 357 m |
3771 Bowen Drive
| Sold Price: | $2,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,113 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,122 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3081993 |
| Distance: | 566 m |
3800 Blundell Road
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,234 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,800 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3085227 |
| Distance: | 585 m |
8080 Alanmore Place
| Sold Price: | $2,838,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,485 sqft |
| Price / SqFt: | $814 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,265 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3085559 |
| Distance: | 658 m |
8100 Fairlane Road
| Asking Price: | $2,788,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,604 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,401 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129357 |
| Distance: | 0 m |
3388 Newmore Avenue
| Asking Price: | $2,799,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,315 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,029 sqft) |
| Days on Market: | 249 |
| MLS® Number: | R3050883 |
| Distance: | 147 m |
3471 Newmore Avenue
| Asking Price: | $2,738,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,445 sqft |
| Price / SqFt: | $795 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,026 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3127031 |
| Distance: | 204 m |
8460 Fairway Road
| Asking Price: | $2,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,532 sqft |
| Price / SqFt: | $846 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,607 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126494 |
| Distance: | 223 m |
8411 Elsmore Road
| Asking Price: | $3,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,402 sqft |
| Price / SqFt: | $1,023 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,030 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110657 |
| Distance: | 234 m |
8151 Dalemore Road
| Asking Price: | $2,688,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,451 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,338 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123301 |
| Distance: | 239 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,688,000 | $983,000 | $2,671,000 | -1.9% |
| 2024 | $1,766,000 | $956,000 | $2,722,000 | +3.5% |
| 2023 | $1,735,000 | $895,000 | $2,630,000 | +18.1% |
| 2021 | $1,350,000 | $876,000 | $2,226,000 | +1.8% |
| 2020 | $1,292,000 | $895,000 | $2,187,000 | - |