






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,977 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,460 sqft |
| Age | 61 years (1965) |
| Land |
| Land Size | 0.38 ac (16,728 sqft) |
| Land Frontage | 46.92 ft |
| Land Dimensions | 46.92 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-043-987 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
9211 No. 3 Road
| Sold Price: | $1,713,800 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,002 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,191 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3071502 |
| Distance: | 643 m |
8080 Minler Road
| Sold Price: | $1,708,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,600 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,251 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3060872 |
| Distance: | 1.0 km |
8531 Ash Street
| Sold Price: | $1,590,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,828 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,909 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3069751 |
| Distance: | 1.1 km |
6357 Francis Road
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,705 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,644 sqft) |
| Days on Market: | 192 |
| MLS® Number: | R3030208 |
| Distance: | 1.4 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263114596/83dcefb7.jpeg)
9780 Dayton Avenue
| Sold Price: | $1,728,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,660 sqft |
| Price / SqFt: | $650 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,365 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3092969 |
| Distance: | 1.4 km |
9480 Whiteoak Gate
| Sold Price: | $2,055,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,217 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,156 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3085231 |
| Distance: | 1.5 km |
8340 Lunen Road
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,648 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,273 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3076776 |
| Distance: | 227 m |
7740 Blundell Road
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,026 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,818 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125060 |
| Distance: | 348 m |
9660 Bates Road
| Asking Price: | $1,988,890 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,809 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,689 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126515 |
| Distance: | 945 m |
6811 Juniper Drive
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,258 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088550 |
| Distance: | 1.2 km |
6780 Comstock Road
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,940 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,544 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105844 |
| Distance: | 1.3 km |
6660 Livingstone Place
| Asking Price: | $1,875,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,747 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,005 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114648 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,427,000 | $80,300 | $2,507,300 | -4.4% |
| 2024 | $2,542,000 | $81,400 | $2,623,400 | +0.2% |
| 2023 | $2,542,000 | $77,200 | $2,619,200 | +9.1% |
| 2022 | $2,300,000 | $100,000 | $2,400,000 | +8.9% |
| 2021 | $2,124,000 | $79,700 | $2,203,700 | +3.7% |
| 2020 | $2,048,000 | $76,200 | $2,124,200 | - |