







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 988 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 032-621-728 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
#641 6500 Minoru Boulevard
| Asking Price: | $1,130,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $881 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,139 sqft |
| Price / SqFt: | $992 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098371 |
| Distance: | 0 m |
#604 6788 Minoru Boulevard
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $674 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 819 sqft |
| Price / SqFt: | $1,282 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122769 |
| Distance: | 0 m |
#619 6300 Minoru Boulevard
| Asking Price: | $1,068,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $698 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 905 sqft |
| Price / SqFt: | $1,180 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102350 |
| Distance: | 0 m |
#422 6808 Minoru Boulevard
| Asking Price: | $1,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | $798 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,036 sqft |
| Price / SqFt: | $1,156 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3096896 |
| Distance: | 0 m |
#1104 6300 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $959,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $632 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 816 sqft |
| Price / SqFt: | $1,175 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098455 |
| Distance: | 0 m |
#1106 6200 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $904,800 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $615 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 864 sqft |
| Price / SqFt: | $1,047 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3091416 |
| Distance: | 0 m |
#1029 6600 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $1,338,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $911 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,085 sqft |
| Price / SqFt: | $1,233 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3070744 |
| Distance: | 0 m |
#702 6788 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $833,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $684 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 822 sqft |
| Price / SqFt: | $1,013 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3071840 |
| Distance: | 0 m |
#1213 6808 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $745 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 922 sqft |
| Price / SqFt: | $1,171 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3094665 |
| Distance: | 0 m |
#907 6500 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $872,200 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $591 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 832 sqft |
| Price / SqFt: | $1,048 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3073728 |
| Distance: | 0 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $833,000 | $277,000 | $1,110,000 | - |