




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,224 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,957 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-996-183 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
#9 4811 Blair Drive
| Sold Price: | $1,099,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $373 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,598 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3078235 |
| Distance: | 484 m |
#1 4099 No. 4 Road
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $328 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,492 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3081119 |
| Distance: | 610 m |
11200 Cambie Road
| Sold Price: | $1,031,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,897 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3093123 |
| Distance: | 1.1 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263101848/83dcefb7.jpeg)
#14 3471 Regina Avenue
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $523 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,780 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3080221 |
| Distance: | 1.2 km |
#16 3471 Regina Avenue
| Sold Price: | $1,015,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $516 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,852 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123715 |
| Distance: | 1.2 km |
#15 6300 Birch Street
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $648 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,878 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3092741 |
| Distance: | 1.2 km |
#40 9728 Alexandra Road
| Asking Price: | $1,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $404 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,474 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114976 |
| Distance: | 229 m |
#2 9800 Odlin Road
| Asking Price: | $1,138,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,500 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115143 |
| Distance: | 359 m |
4631 Dallyn Road
| Asking Price: | $1,248,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,846 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099519 |
| Distance: | 1.1 km |
#51 9551 Ferndale Road
| Asking Price: | $1,100,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $416 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,473 sqft |
| Price / SqFt: | $747 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102428 |
| Distance: | 1.1 km |
#11 9333 Ferndale Road
| Asking Price: | $1,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $465 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,611 sqft |
| Price / SqFt: | $732 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111881 |
| Distance: | 1.2 km |
#20 9731 Capella Drive
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $406 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,730 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122461 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,258,000 | $1,258,000 | -9.4% |
| 2024 | $0 | $1,389,000 | $1,389,000 | +6.7% |
| 2023 | $0 | $1,302,000 | $1,302,000 | +14.2% |
| 2022 | $0 | $1,140,000 | $1,140,000 | +23.1% |
| 2021 | $0 | $926,000 | $926,000 | +1.9% |
| 2020 | $0 | $909,000 | $909,000 | - |