






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,627 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,111 sqft |
| Age | 49 years (1977) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,645 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 129 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-25 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 003-627-241 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
7471 Lindsay Road
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,268 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,090 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3077974 |
| Distance: | 389 m |
8268 Calder Road
| Sold Price: | $1,793,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,393 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3119103 |
| Distance: | 550 m |
8651 Kilgour Place
| Sold Price: | $1,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,395 sqft |
| Price / SqFt: | $737 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,308 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3103021 |
| Distance: | 968 m |
5028 Maple Road
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $857 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,133 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123553 |
| Distance: | 1.1 km |
9073 No. 1 Road
| Sold Price: | $1,685,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,044 sqft |
| Price / SqFt: | $824 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,412 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3110975 |
| Distance: | 1.2 km |
6131 Blundell Road
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,684 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,896 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3074691 |
| Distance: | 1.2 km |
4811 McLure Avenue
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,414 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,478 sqft) |
| Days on Market: | 165 |
| MLS® Number: | R3074001 |
| Distance: | 409 m |
7691 Frobisher Drive
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,578 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,079 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113257 |
| Distance: | 448 m |
4231 Corless Road
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,097 sqft |
| Price / SqFt: | $810 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,359 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112745 |
| Distance: | 489 m |
8131 Corless Place
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,465 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,226 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110120 |
| Distance: | 566 m |
3991 Moresby Drive
| Asking Price: | $2,300,000 |
| Listing Date: | 2024-Oct-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,995 sqft |
| Price / SqFt: | $1,153 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,940 sqft) |
| Days on Market: | 599 |
| MLS® Number: | R2933724 |
| Distance: | 693 m |
9044 Railway Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,513 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,368 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126893 |
| Distance: | 990 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,758,000 | $133,000 | $1,891,000 | -8.9% |
| 2025 | $1,941,000 | $134,000 | $2,075,000 | +0.7% |
| 2024 | $1,955,000 | $105,000 | $2,060,000 | +1.5% |
| 2023 | $1,912,000 | $118,000 | $2,030,000 | +9.8% |
| 2022 | $1,725,000 | $123,000 | $1,848,000 | +16.4% |
| 2021 | $1,481,000 | $107,000 | $1,588,000 | +10.3% |
| 2020 | $1,326,000 | $114,000 | $1,440,000 | - |