



















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,405 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,106 sqft |
| Age | 7 years (2019) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,017 sqft) |
| Land Frontage | 62.33 ft |
| Land Dimensions | 62.33 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 003-989-518 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
3671 Moresby Drive
| Sold Price: | $2,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,050 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3064724 |
| Distance: | 198 m |
7673 Dampier Drive
| Sold Price: | $2,797,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,812 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,280 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3082109 |
| Distance: | 253 m |
3733 Lockhart Road
| Sold Price: | $2,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,409 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,232 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3069991 |
| Distance: | 300 m |
3771 Bowen Drive
| Sold Price: | $2,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,113 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,122 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3081993 |
| Distance: | 435 m |
3820 Blundell Road
| Sold Price: | $2,178,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,880 sqft |
| Price / SqFt: | $756 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,800 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3072668 |
| Distance: | 531 m |
3800 Blundell Road
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,234 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,800 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3085227 |
| Distance: | 533 m |
3906 Lockhart Road
| Asking Price: | $2,568,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,074 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,817 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109288 |
| Distance: | 150 m |
3820 Lockhart Road
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,992 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,827 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3084331 |
| Distance: | 172 m |
7231 Dampier Court
| Asking Price: | $2,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,991 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,382 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095740 |
| Distance: | 224 m |
3340 Moresby Drive
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,325 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,122 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110568 |
| Distance: | 453 m |
3471 Blundell Road
| Asking Price: | $2,899,990 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,421 sqft |
| Price / SqFt: | $848 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096233 |
| Distance: | 552 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,559,000 | $1,170,000 | $2,729,000 | -4.1% |
| 2025 | $1,686,000 | $1,160,000 | $2,846,000 | +3.0% |
| 2024 | $1,631,000 | $1,133,000 | $2,764,000 | +3.1% |
| 2023 | $1,621,000 | $1,059,000 | $2,680,000 | -0.3% |
| 2022 | $1,559,000 | $1,128,000 | $2,687,000 | +12.9% |
| 2021 | $1,256,000 | $1,125,000 | $2,381,000 | +2.1% |
| 2020 | $1,196,000 | $1,136,000 | $2,332,000 | - |