







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,732 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,077 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,642 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x 141 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 027-104-559 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
7460 Lombard Road
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,637 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,715 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3076254 |
| Distance: | 585 m |
8268 Calder Road
| Sold Price: | $1,793,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,393 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3119103 |
| Distance: | 668 m |
3820 Blundell Road
| Sold Price: | $2,178,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,880 sqft |
| Price / SqFt: | $756 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,800 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3072668 |
| Distance: | 669 m |
3800 Blundell Road
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,234 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,800 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3085227 |
| Distance: | 681 m |
3680 Blundell Road
| Sold Price: | $2,075,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,881 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,800 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3121448 |
| Distance: | 751 m |
3668 Blundell Road
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,633 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,799 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3068071 |
| Distance: | 764 m |
7611 McCallan Road Street
| Asking Price: | $2,380,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,029 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,042 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120842 |
| Distance: | 272 m |
7691 Frobisher Drive
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,578 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,079 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113257 |
| Distance: | 329 m |
7215 Frobisher Drive
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,812 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,202 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101094 |
| Distance: | 449 m |
7231 Dampier Court
| Asking Price: | $2,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,991 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,382 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095740 |
| Distance: | 486 m |
7111 Cavelier Court
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,361 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,019 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118570 |
| Distance: | 501 m |
7551 Lombard Road
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,062 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,147 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120608 |
| Distance: | 511 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,565,000 | $693,000 | $2,258,000 | -6.0% |
| 2024 | $1,741,000 | $660,000 | $2,401,000 | +3.7% |
| 2023 | $1,702,000 | $613,000 | $2,315,000 | +6.8% |
| 2022 | $1,538,000 | $630,000 | $2,168,000 | +17.1% |
| 2021 | $1,320,000 | $532,000 | $1,852,000 | +7.1% |
| 2020 | $1,182,000 | $547,000 | $1,729,000 | - |