





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,455 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,686 sqft |
| Age | 24 years (2002) |
| Land |
| Land Size | 0.26 ac (11,481 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 135 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 003-580-245 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
9640 Bates Road
| Sold Price: | $2,890,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,737 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,468 sqft) |
| Days on Market: | 217 |
| MLS® Number: | R3053852 |
| Distance: | 47 m |
7680 Steveston Highway
| Sold Price: | $2,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,678 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,155 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3073275 |
| Distance: | 1.3 km |
6111 Sheridan Road
| Sold Price: | $2,306,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,829 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,713 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3097846 |
| Distance: | 1.4 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263098889/83dcefb7.jpeg)
7580 Lindsay Road
| Sold Price: | $2,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,625 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3077262 |
| Distance: | 2.6 km |
8520 Littlemore Place
| Sold Price: | $2,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,902 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,012 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3077418 |
| Distance: | 3.3 km |
3660 Granville Avenue
| Sold Price: | $2,770,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,610 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,464 sqft) |
| Days on Market: | 225 |
| MLS® Number: | R3042650 |
| Distance: | 3.8 km |
7200 Belair Drive
| Asking Price: | $2,590,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,147 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,860 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119930 |
| Distance: | 659 m |
8540 Saunders Road
| Asking Price: | $2,668,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,917 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,888 sqft) |
| Days on Market: | 189 |
| MLS® Number: | R3068917 |
| Distance: | 674 m |
8651 Pigott Road
| Asking Price: | $2,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,895 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,823 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108863 |
| Distance: | 809 m |
8651 Williams Road
| Asking Price: | $3,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,415 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,553 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106519 |
| Distance: | 853 m |
8480 Sunnywood Drive
| Asking Price: | $2,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,083 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,447 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091418 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,101,000 | $865,000 | $2,966,000 | -6.0% |
| 2025 | $2,288,000 | $868,000 | $3,156,000 | +2.9% |
| 2024 | $2,201,000 | $865,000 | $3,066,000 | -0.5% |
| 2023 | $2,258,000 | $824,000 | $3,082,000 | +1.9% |
| 2022 | $2,147,000 | $878,000 | $3,025,000 | +16.8% |
| 2021 | $1,838,000 | $751,000 | $2,589,000 | +6.1% |
| 2020 | $1,654,000 | $787,000 | $2,441,000 | - |