






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,591 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,293 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,139 sqft) |
| Land Frontage | 61.39 ft |
| Land Dimensions | 61.39 x 100 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 003-598-039 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
3460 Lockhart Road
| Sold Price: | $1,685,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,681 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,035 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3098761 |
| Distance: | 273 m |
3211 Bowen Drive
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,218 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,769 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3059594 |
| Distance: | 431 m |
6028 Dunsmuir Crescent
| Sold Price: | $2,058,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,131 sqft |
| Price / SqFt: | $966 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,875 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3062515 |
| Distance: | 713 m |
3551 Johnson Avenue
| Sold Price: | $1,938,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,378 sqft |
| Price / SqFt: | $815 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,327 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3082226 |
| Distance: | 906 m |
6811 Riverdale Drive
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,646 sqft |
| Price / SqFt: | $627 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,176 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3097644 |
| Distance: | 934 m |
3491 Tolmie Avenue
| Sold Price: | $2,120,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,844 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,005 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3065335 |
| Distance: | 994 m |
3991 Moresby Drive
| Asking Price: | $2,300,000 |
| Listing Date: | 2024-Oct-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,995 sqft |
| Price / SqFt: | $1,153 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,940 sqft) |
| Days on Market: | 599 |
| MLS® Number: | R2933724 |
| Distance: | 217 m |
6982 Barnard Drive
| Asking Price: | $1,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,434 sqft |
| Price / SqFt: | $776 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,305 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109814 |
| Distance: | 288 m |
6893 Barnard Drive
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,315 sqft |
| Price / SqFt: | $799 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,875 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3109622 |
| Distance: | 391 m |
7691 Frobisher Drive
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,578 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,079 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113257 |
| Distance: | 466 m |
6833 Barnard Drive
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,127 sqft |
| Price / SqFt: | $888 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,875 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129864 |
| Distance: | 479 m |
3071 Saltspring Court
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,514 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,179 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129492 |
| Distance: | 617 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,572,000 | $44,800 | $1,616,800 | -7.6% |
| 2025 | $1,700,000 | $50,500 | $1,750,500 | +3.5% |
| 2024 | $1,644,000 | $47,600 | $1,691,600 | +0.8% |
| 2023 | $1,635,000 | $42,800 | $1,677,800 | +3.7% |
| 2022 | $1,574,000 | $43,800 | $1,617,800 | +23.6% |
| 2021 | $1,268,000 | $40,800 | $1,308,800 | - |