







| Pricing | |
| Asking Price | $2,585,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $648 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,717 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,991 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,463 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $399.97 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2015-Nov-01 |
| Previously Sold Price | $1,290,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,295,000 (+100.4%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 008-174-121 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,348,000 | $206,000 | $1,554,000 | -13.2% |
| 2025 | $1,581,000 | $209,000 | $1,790,000 | +0.7% |
| 2023 | $1,590,000 | $188,000 | $1,778,000 | +8.6% |
| 2022 | $1,442,000 | $195,000 | $1,637,000 | +10.1% |
| 2021 | $1,319,000 | $168,000 | $1,487,000 | - |
Asking Price is 66.3% higher than Assessed Value (2026).
7540 No. 2 Road
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,564 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,980 sqft) |
| Days on Market: | 333 |
| MLS® Number: | R3020986 |
| Distance: | 117 m |
5831 Laurelwood Court
| Asking Price: | $1,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,161 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,209 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3080701 |
| Distance: | 275 m |
6220 Comstock Road
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,218 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123299 |
| Distance: | 344 m |
7551 Lombard Road
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,062 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,147 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120608 |
| Distance: | 600 m |
5080 Linfield Gate
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,756 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113502 |
| Distance: | 698 m |
7611 McCallan Road Street
| Asking Price: | $2,380,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,029 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,042 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120842 |
| Distance: | 838 m |