





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,837 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,685 sqft |
| Age | 15 years (2011) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,911 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 120.00 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 010-403-337 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,646,000 | $993,000 | $2,639,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,780,000 | $987,000 | $2,767,000 | +3.5% |
| 2024 | $1,721,000 | $953,000 | $2,674,000 | +2.7% |
| 2023 | $1,711,000 | $892,000 | $2,603,000 | -0.1% |
| 2022 | $1,647,000 | $959,000 | $2,606,000 | +19.2% |
| 2021 | $1,327,000 | $860,000 | $2,187,000 | +2.5% |
| 2020 | $1,263,000 | $870,000 | $2,133,000 | - |
9120 Wellmond Road
| Sold Price: | $2,477,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,603 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,919 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3073938 |
| Distance: | 312 m |
9260 Gormond Road
| Sold Price: | $2,630,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,537 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,231 sqft) |
| Days on Market: | 172 |
| MLS® Number: | R3042610 |
| Distance: | 319 m |
9128 Diamond Road
| Sold Price: | $2,085,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,663 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,905 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3112102 |
| Distance: | 329 m |
9191 Oakmond Road
| Sold Price: | $2,600,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,612 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3073602 |
| Distance: | 339 m |
8591 Fairhurst Road
| Sold Price: | $2,770,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,358 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,029 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3082386 |
| Distance: | 365 m |
3411 Jesmond Avenue
| Sold Price: | $2,530,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,362 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,045 sqft) |
| Days on Market: | 333 |
| MLS® Number: | R3016535 |
| Distance: | 420 m |
3560 Francis Road
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,685 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,911 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125275 |
| Distance: | 0 m |
3411 Raymond Avenue
| Asking Price: | $2,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,625 sqft |
| Price / SqFt: | $797 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3116020 |
| Distance: | 262 m |
3620 Raymond Avenue
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,362 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,030 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3098700 |
| Distance: | 276 m |
9131 Desmond Road
| Asking Price: | $2,560,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,672 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,907 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3100683 |
| Distance: | 371 m |