

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,902 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,170 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,847 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-867-254 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,310,000 | $100,000 | $1,410,000 | -8.1% |
| 2025 | $1,431,000 | $104,000 | $1,535,000 | +4.0% |
| 2023 | $1,374,000 | $102,000 | $1,476,000 | +4.4% |
| 2022 | $1,314,000 | $100,000 | $1,414,000 | +30.2% |
| 2021 | $1,003,000 | $83,300 | $1,086,300 | - |
11231 Daniels Road
| Sold Price: | $1,508,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,652 sqft |
| Price / SqFt: | $913 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,930 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3099719 |
| Distance: | 60 m |
3648 Bamfield Drive
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,057 sqft |
| Price / SqFt: | $605 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,875 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3115604 |
| Distance: | 233 m |
11200 Mellis Drive
| Sold Price: | $1,286,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,268 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,658 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3112256 |
| Distance: | 401 m |
12440 Greenland Place
| Sold Price: | $1,468,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,253 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,845 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3109590 |
| Distance: | 984 m |
12371 Greenland Drive
| Sold Price: | $1,488,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,363 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,360 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3100557 |
| Distance: | 1.0 km |
3606 McKay Drive
| Sold Price: | $1,553,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,541 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,360 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3099047 |
| Distance: | 1.4 km |
11420 Daniels Road
| Asking Price: | $1,448,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,802 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,449 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121008 |
| Distance: | 295 m |
10231 Cambie Road
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,710 sqft |
| Price / SqFt: | $812 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,601 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101910 |
| Distance: | 909 m |
10288 Hall Avenue
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,593 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,553 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3099027 |
| Distance: | 960 m |
2228 McLeod Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,658 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118136 |
| Distance: | 998 m |
4391 Deerfield Crescent
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,970 sqft |
| Price / SqFt: | $736 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,100 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090929 |
| Distance: | 1.0 km |