


















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,558 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,747 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-08 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 016-881-591 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#14 7831 Garden City Road
| Sold Price: | $860,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $416 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,383 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3105153 |
| Distance: | 127 m |
#5 7833 St. Albans Road
| Sold Price: | $965,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $379 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,473 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 220 |
| MLS® Number: | R3020267 |
| Distance: | 216 m |
#10 8377 Jones Road
| Sold Price: | $1,048,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $594 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,460 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3069449 |
| Distance: | 264 m |
#5 8651 General Currie Road
| Sold Price: | $897,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $255 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,582 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3081868 |
| Distance: | 380 m |
#1 9000 General Currie Road
| Sold Price: | $969,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $433 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,380 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3059120 |
| Distance: | 381 m |
#30 7733 Heather Street
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $461 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,350 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3059261 |
| Distance: | 387 m |
#21 8591 Blundell Road
| Asking Price: | $1,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-10 |
| Maint. Fee: | $651 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,971 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3078312 |
| Distance: | 0 m |
#2 8491 Blundell Road
| Asking Price: | $1,188,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-08 |
| Maint. Fee: | $267 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,699 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 264 |
| MLS® Number: | R3044820 |
| Distance: | 114 m |
#35 7831 Garden City Road
| Asking Price: | $888,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $390 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,346 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120133 |
| Distance: | 127 m |
#79 7831 Garden City Road
| Asking Price: | $898,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $416 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,351 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123521 |
| Distance: | 127 m |
#67 7831 Garden City Road
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $416 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,416 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114783 |
| Distance: | 127 m |
#10 8060 St. Albans Road
| Asking Price: | $1,188,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $448 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,764 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114721 |
| Distance: | 196 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,062,000 | $1,062,000 | -4.7% |
| 2025 | $0 | $1,114,000 | $1,114,000 | +0.2% |
| 2024 | $0 | $1,112,000 | $1,112,000 | +5.2% |
| 2023 | $0 | $1,057,000 | $1,057,000 | +12.4% |
| 2022 | $0 | $940,000 | $940,000 | +13.4% |
| 2021 | $0 | $829,000 | $829,000 | - |