







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,739 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,012 sqft |
| Age | 2 years (2024) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,165 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 008-472-891 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
3311 Springford Avenue
| Asking Price: | $2,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,012 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,165 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120660 |
| Distance: | 0 m |
9351 Chapmond Crescent
| Asking Price: | $2,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,460 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,026 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3098468 |
| Distance: | 359 m |
3511 Jesmond Avenue
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,359 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,046 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125587 |
| Distance: | 529 m |
3420 Rosamond Avenue
| Asking Price: | $2,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,590 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,928 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105241 |
| Distance: | 687 m |
3131 Francis Road
| Asking Price: | $2,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,358 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,029 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3106472 |
| Distance: | 908 m |
4128 Peterson Drive
| Asking Price: | $2,690,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,008 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,658 sqft) |
| Days on Market: | 157 |
| MLS® Number: | R3074940 |
| Distance: | 912 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,594,000 | $1,499,000 | $3,093,000 | +18.6% |
| 2024 | $1,749,000 | $860,000 | $2,609,000 | +30.7% |
| 2023 | $1,714,000 | $282,000 | $1,996,000 | +18.6% |
| 2022 | $1,635,000 | $47,600 | $1,682,600 | +25.3% |
| 2021 | $1,310,000 | $32,600 | $1,342,600 | +9.7% |
| 2020 | $1,190,000 | $33,400 | $1,223,400 | - |
3411 Jesmond Avenue
| Sold Price: | $2,530,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,362 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,045 sqft) |
| Days on Market: | 333 |
| MLS® Number: | R3016535 |
| Distance: | 485 m |
9571 Diamond Road
| Sold Price: | $2,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,480 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,435 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3052857 |
| Distance: | 620 m |
3660 Raymond Avenue
| Sold Price: | $2,630,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,358 sqft |
| Price / SqFt: | $783 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,030 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3066447 |
| Distance: | 722 m |
8120 Elsmore Road
| Sold Price: | $2,488,890 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,476 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,030 sqft) |
| Days on Market: | 147 |
| MLS® Number: | R3043676 |
| Distance: | 1.6 km |
3771 Bowen Drive
| Sold Price: | $2,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,113 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,122 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3081993 |
| Distance: | 1.9 km |
3671 Moresby Drive
| Sold Price: | $2,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,050 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3064724 |
| Distance: | 2.2 km |