






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,788 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,811 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,100 sqft) |
| Land Frontage | 57 ft |
| Land Dimensions | 57 x 108 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 016-483-634 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
3340 River Road
| Sold Price: | $2,428,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,286 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,897 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3104931 |
| Distance: | 36 m |
3600 River Road
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,093 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,590 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3055842 |
| Distance: | 304 m |
3240 Westminster Highway
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,879 sqft |
| Price / SqFt: | $799 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,145 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3078166 |
| Distance: | 477 m |
3491 Tolmie Avenue
| Sold Price: | $2,120,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,844 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,005 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3065335 |
| Distance: | 581 m |
3220 Johnson Avenue
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,704 sqft |
| Price / SqFt: | $795 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,919 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3087000 |
| Distance: | 637 m |
3551 Johnson Avenue
| Sold Price: | $1,938,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,378 sqft |
| Price / SqFt: | $815 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,327 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3082226 |
| Distance: | 676 m |
5620 Cornwall Drive
| Asking Price: | $2,098,800 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,724 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,175 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125027 |
| Distance: | 508 m |
3431 Tolmie Avenue
| Asking Price: | $2,320,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,751 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,005 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122986 |
| Distance: | 556 m |
6113 Pearkes Drive
| Asking Price: | $2,380,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,725 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,908 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126593 |
| Distance: | 603 m |
6079 Dunsmuir Crescent
| Asking Price: | $2,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,560 sqft |
| Price / SqFt: | $898 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,253 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092127 |
| Distance: | 785 m |
3351 Point Avenue
| Asking Price: | $2,588,890 |
| Listing Date: | 2023-Aug-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,800 sqft |
| Price / SqFt: | $925 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,657 sqft) |
| Days on Market: | 1021 |
| MLS® Number: | R2805707 |
| Distance: | 832 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,239,000 | $345,000 | $2,584,000 | -6.1% |
| 2025 | $2,401,000 | $351,000 | $2,752,000 | -0.4% |
| 2023 | $2,431,000 | $333,000 | $2,764,000 | +4.1% |
| 2022 | $2,304,000 | $350,000 | $2,654,000 | +20.3% |
| 2021 | $1,927,000 | $279,000 | $2,206,000 | +6.5% |
| 2020 | $1,800,000 | $271,000 | $2,071,000 | - |