







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,208 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,658 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,502 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 109.55 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 026-819-511 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,006,000 | $734,000 | $2,740,000 | -4.1% |
| 2024 | $2,132,000 | $725,000 | $2,857,000 | -0.1% |
| 2023 | $2,190,000 | $670,000 | $2,860,000 | +4.3% |
| 2022 | $2,079,000 | $664,000 | $2,743,000 | +21.5% |
| 2021 | $1,739,000 | $518,000 | $2,257,000 | - |
3240 Westminster Highway
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,879 sqft |
| Price / SqFt: | $799 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,145 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3078166 |
| Distance: | 415 m |
3673 Lockhart Road
| Sold Price: | $2,116,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,111 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,231 sqft) |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3060342 |
| Distance: | 683 m |
5602 Barnard Place
| Sold Price: | $2,398,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,967 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,111 sqft) |
| Days on Market: | 298 |
| MLS® Number: | R3003556 |
| Distance: | 692 m |
3733 Lockhart Road
| Sold Price: | $2,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,409 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,232 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3069991 |
| Distance: | 709 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263094673/83dcefb7.jpeg)
5615 Musgrave Crescent
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,371 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,243 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3073046 |
| Distance: | 863 m |
3671 Moresby Drive
| Sold Price: | $2,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,050 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3064724 |
| Distance: | 881 m |
3351 Point Avenue
| Asking Price: | $2,588,890 |
| Listing Date: | 2023-Aug-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,800 sqft |
| Price / SqFt: | $925 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,657 sqft) |
| Days on Market: | 1021 |
| MLS® Number: | R2805707 |
| Distance: | 184 m |
3431 Tolmie Avenue
| Asking Price: | $2,320,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,751 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,005 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122986 |
| Distance: | 363 m |
6291 Semlin Court
| Asking Price: | $2,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,895 sqft |
| Price / SqFt: | $777 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,490 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114044 |
| Distance: | 374 m |
3111 Westminster Highway
| Asking Price: | $2,390,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,078 sqft |
| Price / SqFt: | $776 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,659 sqft) |
| Days on Market: | 266 |
| MLS® Number: | R3043025 |
| Distance: | 454 m |
3648 Semlin Drive
| Asking Price: | $2,299,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,153 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,780 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110838 |
| Distance: | 489 m |
3340 Moresby Drive
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,325 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,122 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110568 |
| Distance: | 688 m |