
































| Pricing | |
| Asking Price | $2,390,000 |
| Price per Floor SqFt | $776 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,182 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,078 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,659 sqft) |
| Land Frontage | 49.21 ft |
| Land Dimensions | 49.21 x 114.83 ft |
| Price per Land SqFt | $422.34 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 018-827-683 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
3351 Point Avenue
| Asking Price: | $2,588,890 |
| Listing Date: | 2023-Aug-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,800 sqft |
| Price / SqFt: | $925 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,657 sqft) |
| Days on Market: | 1021 |
| MLS® Number: | R2805707 |
| Distance: | 459 m |
6260 Richards Drive
| Asking Price: | $2,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,849 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,033 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3099008 |
| Distance: | 463 m |
6079 Dunsmuir Crescent
| Asking Price: | $2,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,560 sqft |
| Price / SqFt: | $898 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,253 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092127 |
| Distance: | 474 m |
6291 Semlin Court
| Asking Price: | $2,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,895 sqft |
| Price / SqFt: | $777 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,490 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114044 |
| Distance: | 568 m |
5508 Cornwall Drive
| Asking Price: | $2,238,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,134 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,457 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109479 |
| Distance: | 574 m |
3648 Semlin Drive
| Asking Price: | $2,299,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,153 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,780 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110838 |
| Distance: | 694 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,812,000 | $423,000 | $2,235,000 | -5.4% |
| 2024 | $1,925,000 | $437,000 | $2,362,000 | +2.8% |
| 2023 | $1,888,000 | $409,000 | $2,297,000 | +4.3% |
| 2022 | $1,793,000 | $410,000 | $2,203,000 | +20.7% |
| 2021 | $1,500,000 | $325,000 | $1,825,000 | - |
Asking Price is 6.9% higher than Assessed Value (2026).