







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,274 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,115 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 025-224-701 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
#228 12931 Railway Avenue
| Sold Price: | $1,074,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $847 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,294 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3109852 |
| Distance: | 133 m |
#123 12873 Railway Avenue
| Sold Price: | $767,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $642 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,296 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3073194 |
| Distance: | 169 m |
#434 4280 Moncton Street
| Sold Price: | $954,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $569 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 960 sqft |
| Price / SqFt: | $994 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3074423 |
| Distance: | 599 m |
#102 4280 Moncton Street
| Sold Price: | $1,065,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $737 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,246 sqft |
| Price / SqFt: | $855 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3055997 |
| Distance: | 599 m |
#425 4280 Moncton Street
| Sold Price: | $895,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $678 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,146 sqft |
| Price / SqFt: | $781 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3103298 |
| Distance: | 599 m |
#107 4280 Moncton Street
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $737 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,254 sqft |
| Price / SqFt: | $833 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3087506 |
| Distance: | 599 m |
#416 4600 Westwater Drive
| Asking Price: | $980,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $739 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,113 sqft |
| Price / SqFt: | $881 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110645 |
| Distance: | 0 m |
#221 4600 Westwater Drive
| Asking Price: | $948,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $795 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,088 sqft |
| Price / SqFt: | $871 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103030 |
| Distance: | 0 m |
#315 4600 Westwater Drive
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $795 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,088 sqft |
| Price / SqFt: | $1,010 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3093081 |
| Distance: | 0 m |
#225 12931 Railway Avenue
| Asking Price: | $928,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $762 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,177 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110186 |
| Distance: | 133 m |
#210 4280 Moncton Street
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-22 |
| Maint. Fee: | $691 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,125 sqft |
| Price / SqFt: | $799 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 246 |
| MLS® Number: | R3050927 |
| Distance: | 599 m |
#311 4211 Bayview Street
| Asking Price: | $940,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-11 |
| Maint. Fee: | $543 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,116 sqft |
| Price / SqFt: | $842 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 258 |
| MLS® Number: | R3046676 |
| Distance: | 599 m |
Assessment and tax information is not available for this property.