



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,501 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 828 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-30 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 001-877-119 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#106 5800 Cooney Road
| Sold Price: | $503,800 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | $451 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,015 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3052699 |
| Distance: | 0 m |
#103 8400 Ackroyd Road
| Sold Price: | $385,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 974 sqft |
| Price / SqFt: | $395 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3040926 |
| Distance: | 0 m |
#231 8460 Ackroyd Road
| Sold Price: | $385,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $598 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 808 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3066957 |
| Distance: | 62 m |
#238 8500 Ackroyd Road
| Sold Price: | $375,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $516 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 815 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3079428 |
| Distance: | 139 m |
#314 8511 Westminster Highway
| Sold Price: | $378,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $426 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 681 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3090944 |
| Distance: | 139 m |
#329 8500 Ackroyd Road
| Sold Price: | $510,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $612 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 958 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3091748 |
| Distance: | 139 m |
#216 8400 Ackroyd Road
| Asking Price: | $499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $470 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,009 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105906 |
| Distance: | 0 m |
#302 5800 Cooney Road
| Asking Price: | $488,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | $432 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 970 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3085501 |
| Distance: | 0 m |
#327 8460 Ackroyd Road
| Asking Price: | $410,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $502 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 661 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107895 |
| Distance: | 62 m |
#105 8460 Ackroyd Road
| Asking Price: | $370,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $478 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 623 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113495 |
| Distance: | 62 m |
#704 5933 Cooney Road
| Asking Price: | $549,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $375 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 688 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 177 |
| MLS® Number: | R3072149 |
| Distance: | 86 m |
#127 8451 Westminster Highway
| Asking Price: | $378,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $584 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 769 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3115050 |
| Distance: | 88 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $444,500 | $444,500 | -5.4% |
| 2025 | $0 | $470,000 | $470,000 | -6.6% |
| 2024 | $0 | $503,300 | $503,300 | +15.2% |
| 2023 | $0 | $436,800 | $436,800 | +9.6% |
| 2022 | $0 | $398,600 | $398,600 | +15.2% |
| 2021 | $0 | $345,900 | $345,900 | - |