






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,838 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,045 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 001-640-666 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
#310 11240 Daniels Road
| Sold Price: | $347,500 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $503 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 794 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3105860 |
| Distance: | 0 m |
#202 11240 Daniels Road
| Sold Price: | $540,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $647 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,045 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3039054 |
| Distance: | 0 m |
#101 11240 Mellis Drive
| Sold Price: | $465,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | $389 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 942 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3075813 |
| Distance: | 305 m |
#201 11771 Daniels Road
| Sold Price: | $570,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $503 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,189 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3089605 |
| Distance: | 530 m |
#223 4033 May Drive
| Sold Price: | $618,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | $527 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 804 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3088785 |
| Distance: | 1.4 km |
#108 9500 Odlin Road
| Sold Price: | $583,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $405 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 792 sqft |
| Price / SqFt: | $736 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3107013 |
| Distance: | 1.6 km |
#385 4133 Stolberg Street
| Asking Price: | $589,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-24 |
| Maint. Fee: | $652 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 802 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3070356 |
| Distance: | 1.6 km |
#563 4099 Stolberg Street
| Asking Price: | $548,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $555 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 816 sqft |
| Price / SqFt: | $672 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119497 |
| Distance: | 1.6 km |
#428 9399 Tomicki Avenue
| Asking Price: | $588,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $454 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 888 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125169 |
| Distance: | 1.6 km |
#217 9399 Odlin Road
| Asking Price: | $599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $589 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 865 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116939 |
| Distance: | 1.6 km |
#2102 5113 Garden City Road
| Asking Price: | $598,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-15 |
| Maint. Fee: | $535 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 959 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 254 |
| MLS® Number: | R3047698 |
| Distance: | 2.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $540,600 | $540,600 | -6.1% |
| 2025 | $0 | $575,500 | $575,500 | +2.0% |
| 2024 | $0 | $564,200 | $564,200 | +10.3% |
| 2023 | $0 | $511,300 | $511,300 | +36.0% |
| 2021 | $0 | $375,900 | $375,900 | - |