


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,824 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 667 sqft |
| Age | 12 years (2014) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 029-401-071 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#201 10177 River Drive
| Sold Price: | $567,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $525 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 741 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3099975 |
| Distance: | 0 m |
#201 10033 River Drive
| Sold Price: | $440,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $521 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 616 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3066387 |
| Distance: | 106 m |
#2503 489 Interurban Way
| Sold Price: | $545,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $374 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 570 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 160 |
| MLS® Number: | R3073200 |
| Distance: | 1.2 km |
#2602 455 SW Marine Drive
| Sold Price: | $565,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $387 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 502 sqft |
| Price / SqFt: | $1,125 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3110426 |
| Distance: | 1.4 km |
#203 7928 Yukon Street
| Sold Price: | $565,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $365 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 520 sqft |
| Price / SqFt: | $1,087 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3088856 |
| Distance: | 1.5 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263090690/83dcefb7.jpeg)
#607 3233 Ketcheson Road
| Sold Price: | $515,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $356 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 519 sqft |
| Price / SqFt: | $992 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3069063 |
| Distance: | 1.5 km |
#703 10033 River Drive
| Asking Price: | $508,800 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | $588 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 666 sqft |
| Price / SqFt: | $764 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3079401 |
| Distance: | 106 m |
#307 10033 River Drive
| Asking Price: | $488,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $550 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 623 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3113795 |
| Distance: | 106 m |
#107 10033 River Drive
| Asking Price: | $579,800 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $674 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 770 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119131 |
| Distance: | 106 m |
#3207 488 SW Marine Drive
| Asking Price: | $565,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $386 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 559 sqft |
| Price / SqFt: | $1,011 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3101544 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $533,000 | $533,000 | -6.7% |
| 2025 | $0 | $571,000 | $571,000 | +0.5% |
| 2024 | $0 | $568,000 | $568,000 | +1.6% |
| 2023 | $0 | $559,000 | $559,000 | +17.9% |
| 2022 | $0 | $474,000 | $474,000 | +10.0% |
| 2021 | $0 | $431,000 | $431,000 | +1.4% |
| 2020 | $0 | $425,000 | $425,000 | - |