






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,445 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 763 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 006-392-938 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
#136 7651 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $490,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $535 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 902 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3093878 |
| Distance: | 172 m |
#124 7531 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $540,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $560 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 951 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3093652 |
| Distance: | 172 m |
#217 7531 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $500,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $547 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 926 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3100465 |
| Distance: | 172 m |
#111 7411 Minoru Boulevard
| Sold Price: | $399,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $626 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 883 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3052120 |
| Distance: | 195 m |
#315 7471 Blundell Road
| Sold Price: | $420,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $393 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 762 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3111440 |
| Distance: | 251 m |
#112 8100 Jones Road
| Sold Price: | $430,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $327 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 708 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3062750 |
| Distance: | 297 m |
#307 7500 Minoru Boulevard
| Asking Price: | $568,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-29 |
| Maint. Fee: | $290 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 758 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 210 |
| MLS® Number: | R3063150 |
| Distance: | 51 m |
#125 7431 Minoru Boulevard
| Asking Price: | $504,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $680 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 925 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106622 |
| Distance: | 195 m |
#217 7751 Minoru Boulevard
| Asking Price: | $488,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $503 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 883 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092128 |
| Distance: | 251 m |
#211 7471 Blundell Road
| Asking Price: | $408,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $385 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 698 sqft |
| Price / SqFt: | $585 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101737 |
| Distance: | 251 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $457,300 | $457,300 | +1.1% |
| 2025 | $0 | $452,500 | $452,500 | +3.8% |
| 2023 | $0 | $436,100 | $436,100 | +8.3% |
| 2022 | $0 | $402,800 | $402,800 | +12.0% |
| 2021 | $0 | $359,800 | $359,800 | +1.4% |
| 2020 | $0 | $354,900 | $354,900 | - |