


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,951 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,567 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-796-196 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
#39 12880 Railway Avenue
| Sold Price: | $1,223,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $554 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,836 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3093449 |
| Distance: | 132 m |
#1 12438 Brunswick Place
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $601 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,655 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3081527 |
| Distance: | 603 m |
#6 3993 Chatham Street
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $745 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,508 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3055016 |
| Distance: | 684 m |
#12 4111 Garry Street
| Sold Price: | $1,108,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $566 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,923 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3072252 |
| Distance: | 798 m |
#68 11771 Kingfisher Drive
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $505 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,548 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3103753 |
| Distance: | 805 m |
#19 11451 Kingfisher Drive
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $487 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,442 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3113685 |
| Distance: | 950 m |
#27 11771 Kingfisher Drive
| Asking Price: | $918,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $495 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,544 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3076156 |
| Distance: | 805 m |
#14 5580 Moncton Street
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $401 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,688 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090467 |
| Distance: | 916 m |
#14 12311 No. 2 Road
| Asking Price: | $1,158,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $373 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,730 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122149 |
| Distance: | 954 m |
#27 12351 No. 2 Road
| Asking Price: | $1,188,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-17 |
| Maint. Fee: | $348 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,357 sqft |
| Price / SqFt: | $875 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 191 |
| MLS® Number: | R3067964 |
| Distance: | 963 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,213,200 | $1,213,200 | -1.9% |
| 2025 | $0 | $1,237,200 | $1,237,200 | +13.7% |
| 2024 | $0 | $1,088,200 | $1,088,200 | -4.1% |
| 2023 | $0 | $1,135,000 | $1,135,000 | +13.3% |
| 2022 | $0 | $1,001,500 | $1,001,500 | +19.0% |
| 2021 | $0 | $841,800 | $841,800 | +1.9% |
| 2020 | $0 | $825,800 | $825,800 | - |