







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,505 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 630 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 032-054-114 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents
#506 3131 Murray Street
| Sold Price: | $615,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $359 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 703 sqft |
| Price / SqFt: | $875 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3079760 |
| Distance: | 0 m |
#308 3131 Murray Street
| Sold Price: | $578,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $337 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 656 sqft |
| Price / SqFt: | $881 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3095864 |
| Distance: | 0 m |
#623 3131 Murray Street
| Sold Price: | $605,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $337 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 692 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3076473 |
| Distance: | 0 m |
#422 3131 Murray Street
| Sold Price: | $557,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $337 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 670 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3081432 |
| Distance: | 0 m |
#237 55 Klahanie Drive
| Sold Price: | $558,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | $332 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 661 sqft |
| Price / SqFt: | $845 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3062269 |
| Distance: | 0 m |
#322 3131 Murray Street
| Sold Price: | $570,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $337 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 676 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3061135 |
| Distance: | 0 m |
#201 55 Klahanie Drive
| Asking Price: | $499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $304 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 588 sqft |
| Price / SqFt: | $849 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105785 |
| Distance: | 0 m |
#205 3055 Murray Street
| Asking Price: | $618,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $344 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 738 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102462 |
| Distance: | 238 m |
#112 3038 St. George Street
| Asking Price: | $599,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $279 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 680 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112483 |
| Distance: | 421 m |
#104 3018 St. George Street
| Asking Price: | $630,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $259 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 675 sqft |
| Price / SqFt: | $933 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123627 |
| Distance: | 421 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $612,000 | $612,000 | -3.8% |
| 2025 | $0 | $636,000 | $636,000 | -0.2% |
| 2024 | $0 | $637,000 | $637,000 | - |