





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,590 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 882 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 001-608-142 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $613,300 | $613,300 | -6.7% |
| 2025 | $0 | $657,500 | $657,500 | +7.2% |
| 2023 | $0 | $613,200 | $613,200 | +7.1% |
| 2022 | $0 | $572,600 | $572,600 | - |
#6 310 Highland Way
| Sold Price: | $595,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $354 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 870 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3068712 |
| Distance: | 0 m |
#5 314 Highland Way
| Sold Price: | $593,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $354 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 866 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3068710 |
| Distance: | 0 m |
#4 310 Highland Way
| Sold Price: | $620,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $354 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 868 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3069199 |
| Distance: | 0 m |
839 Alexander Bay
| Sold Price: | $740,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-28 |
| Maint. Fee: | $365 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,045 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3088270 |
| Distance: | 958 m |
942 Blackstock Road
| Sold Price: | $740,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | $363 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,044 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3063631 |
| Distance: | 958 m |
865 Blackstock Road
| Sold Price: | $745,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $365 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,045 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3106462 |
| Distance: | 958 m |
#5 310 Highland Way
| Asking Price: | $599,900 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $390 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 924 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128117 |
| Distance: | 0 m |
#4 306 Highland Way
| Asking Price: | $679,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $450 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,019 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3112429 |
| Distance: | 0 m |
#5 313 Highland Way
| Asking Price: | $569,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $390 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 864 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3095883 |
| Distance: | 0 m |
#35 2978 Walton Avenue
| Asking Price: | $625,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $581 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 960 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105351 |
| Distance: | 2.1 km |
#14 728 Lea Avenue
| Asking Price: | $719,900 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $356 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 912 sqft |
| Price / SqFt: | $789 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129083 |
| Distance: | 4.7 km |