







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,662 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,626 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,280 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 023-270-381 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,790,000 | $322,000 | $2,112,000 | -4.0% |
| 2025 | $1,851,000 | $348,000 | $2,199,000 | +3.3% |
| 2023 | $1,762,000 | $366,000 | $2,128,000 | +11.9% |
| 2022 | $1,583,000 | $319,000 | $1,902,000 | +24.0% |
| 2021 | $1,225,000 | $309,000 | $1,534,000 | +1.6% |
| 2020 | $1,181,000 | $329,000 | $1,510,000 | - |
24 Balsam Place
| Sold Price: | $2,065,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,358 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,992 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3100714 |
| Distance: | 97 m |
10 Ashwood Drive
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,075 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,276 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3116448 |
| Distance: | 402 m |
1422 Magnolia Place
| Sold Price: | $1,815,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,140 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,497 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3066080 |
| Distance: | 542 m |
55 Ashwood Drive
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,121 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,746 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3054756 |
| Distance: | 553 m |
2622 Sandstone Crescent
| Sold Price: | $1,735,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,732 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,108 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3085221 |
| Distance: | 656 m |
1501 Eagle Mountain Drive
| Sold Price: | $1,852,100 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,145 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,996 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3084244 |
| Distance: | 701 m |
10 Cedarwood Court
| Asking Price: | $1,990,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,706 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,238 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3074367 |
| Distance: | 206 m |
117 Aspenwood Drive
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,439 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,153 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102240 |
| Distance: | 288 m |
30 Linden Court
| Asking Price: | $1,899,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,282 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,513 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103336 |
| Distance: | 314 m |
43 Linden Court
| Asking Price: | $2,050,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,345 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120806 |
| Distance: | 334 m |
38 Timbercrest Drive
| Asking Price: | $1,865,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,711 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,046 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116453 |
| Distance: | 343 m |