







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,147 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 966 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 029-065-089 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#2202 301 Capilano Road
| Sold Price: | $799,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $443 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 963 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3120207 |
| Distance: | 0 m |
#1307 308 Morrissey Road
| Sold Price: | $881,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $401 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 960 sqft |
| Price / SqFt: | $918 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3114999 |
| Distance: | 134 m |
#103 308 Morrissey Road
| Sold Price: | $788,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $346 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 879 sqft |
| Price / SqFt: | $896 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3099926 |
| Distance: | 134 m |
#1804 308 Morrissey Road
| Sold Price: | $805,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | $358 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 928 sqft |
| Price / SqFt: | $867 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3067646 |
| Distance: | 134 m |
#302 305 Morrissey Road
| Sold Price: | $975,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $426 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,094 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3096552 |
| Distance: | 134 m |
#804 305 Morrissey Road
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $358 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 922 sqft |
| Price / SqFt: | $900 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3062303 |
| Distance: | 134 m |
#1902 301 Capilano Road
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $443 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 966 sqft |
| Price / SqFt: | $827 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119925 |
| Distance: | 0 m |
#908 308 Morrissey Road
| Asking Price: | $758,888 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $321 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 815 sqft |
| Price / SqFt: | $931 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127990 |
| Distance: | 134 m |
#1601 305 Morrissey Road
| Asking Price: | $935,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $363 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 925 sqft |
| Price / SqFt: | $1,011 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3090966 |
| Distance: | 134 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $776,000 | $776,000 | -2.9% |
| 2025 | $0 | $799,000 | $799,000 | -4.5% |
| 2024 | $0 | $837,000 | $837,000 | -2.3% |
| 2023 | $0 | $857,000 | $857,000 | +9.5% |
| 2022 | $0 | $783,000 | $783,000 | +4.4% |
| 2021 | $0 | $750,000 | $750,000 | +2.5% |
| 2020 | $0 | $732,000 | $732,000 | - |