































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,055 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,558 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,820 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-865-735 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,546,000 | $139,000 | $1,685,000 | -5.9% |
| 2025 | $1,633,000 | $158,000 | $1,791,000 | +1.3% |
| 2024 | $1,587,000 | $181,000 | $1,768,000 | +3.0% |
| 2023 | $1,547,000 | $170,000 | $1,717,000 | +9.3% |
| 2022 | $1,407,000 | $164,000 | $1,571,000 | +46.0% |
| 2021 | $916,000 | $160,000 | $1,076,000 | +3.7% |
| 2020 | $872,000 | $166,000 | $1,038,000 | - |
3217 Pinda Drive
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,862 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3061409 |
| Distance: | 144 m |
1045 Moray Street
| Sold Price: | $1,235,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,325 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,771 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3085490 |
| Distance: | 372 m |
1063 Corona Crescent
| Sold Price: | $1,572,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,754 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,652 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3091015 |
| Distance: | 541 m |
1092 Corona Crescent
| Sold Price: | $1,493,800 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,846 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,288 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3070992 |
| Distance: | 712 m |
960 Thermal Drive
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,126 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,477 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3076940 |
| Distance: | 876 m |
1038 Windward Drive
| Sold Price: | $1,470,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,141 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,002 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3031101 |
| Distance: | 1.3 km |
171 Edward Crescent
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,558 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,820 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3125310 |
| Distance: | 0 m |
209 Clearview Drive
| Asking Price: | $1,429,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,965 sqft |
| Price / SqFt: | $728 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,824 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3115074 |
| Distance: | 265 m |
2322 Huron Drive
| Asking Price: | $1,628,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,379 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,938 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3123006 |
| Distance: | 689 m |
937 Thermal Drive
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,129 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,620 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112763 |
| Distance: | 970 m |
2591 Passage Drive
| Asking Price: | $1,638,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,505 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,020 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3090669 |
| Distance: | 1.1 km |
3178 Leeward Court
| Asking Price: | $1,398,800 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,573 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,010 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125859 |
| Distance: | 1.4 km |