





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,665 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,329 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,646 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-088-899 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,469,000 | $165,000 | $1,634,000 | -2.7% |
| 2024 | $1,482,000 | $197,000 | $1,679,000 | -1.1% |
| 2023 | $1,501,000 | $196,000 | $1,697,000 | +6.3% |
| 2022 | $1,393,000 | $203,000 | $1,596,000 | +37.2% |
| 2021 | $960,000 | $203,000 | $1,163,000 | +3.0% |
| 2020 | $924,000 | $205,000 | $1,129,000 | - |
3 Crawford Bay
| Sold Price: | $1,952,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,999 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,953 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3093703 |
| Distance: | 315 m |
536 April Road
| Sold Price: | $1,740,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,420 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,091 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3058480 |
| Distance: | 957 m |
605 Waterloo Drive
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,068 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,870 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3115963 |
| Distance: | 1.8 km |
248 Harvard Drive
| Sold Price: | $1,571,700 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,616 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,144 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3096396 |
| Distance: | 2.3 km |
1 Buckhorn Place
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,296 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,888 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3053863 |
| Distance: | 2.4 km |
#87 3295 Sunnyside Road
| Sold Price: | $1,427,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $437 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,659 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,820 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3095579 |
| Distance: | 2.4 km |
224 April Road
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,389 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,745 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120757 |
| Distance: | 226 m |
19 Burrard Crescent
| Asking Price: | $2,060,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,145 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,029 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126450 |
| Distance: | 1.7 km |
122 Blackberry Drive
| Asking Price: | $1,499,880 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $239 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,524 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,171 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3095762 |
| Distance: | 1.9 km |
526 Yale Road
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,993 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,044 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3125182 |
| Distance: | 1.9 km |