







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,205 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,993 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,627 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 024-068-756 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,820,000 | $422,000 | $2,242,000 | -2.5% |
| 2024 | $1,825,000 | $475,000 | $2,300,000 | +1.7% |
| 2023 | $1,791,000 | $470,000 | $2,261,000 | +12.4% |
| 2022 | $1,609,000 | $402,000 | $2,011,000 | +23.1% |
| 2021 | $1,245,000 | $388,000 | $1,633,000 | +3.0% |
| 2020 | $1,177,000 | $409,000 | $1,586,000 | - |
75 Holly Drive
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,181 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,467 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3105165 |
| Distance: | 250 m |
55 Ashwood Drive
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,121 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,746 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3054756 |
| Distance: | 417 m |
3 Maple Drive
| Sold Price: | $2,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,812 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,979 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3099983 |
| Distance: | 444 m |
112 Maple Drive
| Sold Price: | $2,143,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,840 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,243 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3069541 |
| Distance: | 575 m |
70 Fernway Drive
| Sold Price: | $2,108,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,076 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,911 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3050265 |
| Distance: | 626 m |
97 Timbercrest Drive
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,764 sqft |
| Price / SqFt: | $367 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,028 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3085952 |
| Distance: | 644 m |
513 Forest Parkway
| Asking Price: | $1,888,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,279 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,220 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110382 |
| Distance: | 311 m |
43 Linden Court
| Asking Price: | $2,050,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,345 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120806 |
| Distance: | 321 m |
26 Ashwood Drive
| Asking Price: | $2,299,890 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,033 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,515 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121593 |
| Distance: | 331 m |
75 Maple Drive
| Asking Price: | $1,988,890 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,841 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,515 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122695 |
| Distance: | 440 m |
38 Timbercrest Drive
| Asking Price: | $1,865,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,711 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,046 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116453 |
| Distance: | 485 m |
23 Fernway Drive
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,656 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,319 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100682 |
| Distance: | 549 m |