



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,092 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,124 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 024-182-681 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#310 3033 Terravista Place
| Sold Price: | $689,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $425 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 900 sqft |
| Price / SqFt: | $766 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3088124 |
| Distance: | 0 m |
#303 3001 Terravista Place
| Sold Price: | $870,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $650 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,376 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3090834 |
| Distance: | 190 m |
#608 3018 St George Street
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $477 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,141 sqft |
| Price / SqFt: | $789 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3083772 |
| Distance: | 269 m |
#313 3018 St George Street
| Sold Price: | $890,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $459 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,100 sqft |
| Price / SqFt: | $809 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3050227 |
| Distance: | 269 m |
#515 150 James Road
| Sold Price: | $760,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | $422 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 863 sqft |
| Price / SqFt: | $881 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3094009 |
| Distance: | 413 m |
#105 3136 St. Johns Street
| Sold Price: | $640,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $557 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 900 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3106076 |
| Distance: | 457 m |
#212 3018 St George Street
| Asking Price: | $769,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $391 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 936 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103500 |
| Distance: | 269 m |
#405 3038 St George Street
| Asking Price: | $849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $450 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,025 sqft |
| Price / SqFt: | $828 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110753 |
| Distance: | 269 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $748,000 | $748,000 | -4.7% |
| 2025 | $0 | $785,000 | $785,000 | +2.6% |
| 2024 | $0 | $765,000 | $765,000 | +0.9% |
| 2023 | $0 | $758,000 | $758,000 | +12.5% |
| 2022 | $0 | $674,000 | $674,000 | +10.5% |
| 2021 | $0 | $610,000 | $610,000 | +9.5% |
| 2020 | $0 | $557,000 | $557,000 | - |