







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,827 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,157 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,354 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 017-222-371 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents
588 Ioco Road
| Sold Price: | $1,790,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,084 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,098 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3058639 |
| Distance: | 393 m |
218 Parkside Drive
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,190 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,919 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3098271 |
| Distance: | 488 m |
97 Timbercrest Drive
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,764 sqft |
| Price / SqFt: | $367 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,028 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3085952 |
| Distance: | 491 m |
64 Wilkes Creek Drive
| Sold Price: | $2,115,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,100 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,306 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3114776 |
| Distance: | 514 m |
536 April Road
| Sold Price: | $1,740,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,420 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,091 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3058480 |
| Distance: | 922 m |
24 Balsam Place
| Sold Price: | $2,065,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,358 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,992 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3100714 |
| Distance: | 939 m |
128 Parkside Drive
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,372 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,441 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113307 |
| Distance: | 121 m |
15 Parkwood Place
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,822 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,993 sqft) |
| Days on Market: | 344 |
| MLS® Number: | R3016534 |
| Distance: | 262 m |
35 Wildwood Drive
| Asking Price: | $1,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,207 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,323 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108644 |
| Distance: | 655 m |
46 Wildwood Drive
| Asking Price: | $1,899,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,103 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,543 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114233 |
| Distance: | 677 m |
117 Aspenwood Drive
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,439 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,153 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102240 |
| Distance: | 751 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,772,000 | $338,000 | $2,110,000 | -5.8% |
| 2025 | $1,872,000 | $369,000 | $2,241,000 | +1.5% |
| 2024 | $1,818,000 | $390,000 | $2,208,000 | +1.8% |
| 2023 | $1,779,000 | $391,000 | $2,170,000 | +13.4% |
| 2022 | $1,573,000 | $341,000 | $1,914,000 | +24.4% |
| 2021 | $1,207,000 | $332,000 | $1,539,000 | +4.7% |
| 2020 | $1,116,000 | $354,000 | $1,470,000 | - |