





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,940 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,293 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 029-802-211 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents
#311 121 Shoreline Circle
| Sold Price: | $595,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $435 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,080 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3082478 |
| Distance: | 296 m |
#229 202 Westhill Place
| Sold Price: | $520,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $491 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,110 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3063440 |
| Distance: | 718 m |
#105 932 Robinson Street
| Sold Price: | $510,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $514 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 982 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3108514 |
| Distance: | 2.4 km |
#103 3142 St Johns Street
| Sold Price: | $690,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $564 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 970 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3060858 |
| Distance: | 2.6 km |
#108 3136 St Johns Street
| Sold Price: | $710,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $629 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,099 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3050800 |
| Distance: | 2.6 km |
#305 9232 University Crescent
| Sold Price: | $574,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $580 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 996 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3082335 |
| Distance: | 2.7 km |
#303 160 Shoreline Circle
| Asking Price: | $749,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $466 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,141 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104878 |
| Distance: | 0 m |
#903 9262 University Crescent
| Asking Price: | $678,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $580 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 993 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103617 |
| Distance: | 2.7 km |
#414 9339 University Crescent
| Asking Price: | $760,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $611 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,251 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3082777 |
| Distance: | 2.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $829,000 | $829,000 | +7.1% |
| 2023 | $0 | $774,000 | $774,000 | +17.8% |
| 2022 | $0 | $657,000 | $657,000 | +9.0% |
| 2021 | $0 | $603,000 | $603,000 | -0.5% |
| 2020 | $0 | $606,000 | $606,000 | - |