





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,219 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,060 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 023-507-144 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $702,000 | $702,000 | -14.1% |
| 2025 | $0 | $817,000 | $817,000 | +5.7% |
| 2024 | $0 | $773,000 | $773,000 | -3.5% |
| 2023 | $0 | $801,000 | $801,000 | +16.4% |
| 2022 | $0 | $688,000 | $688,000 | +11.7% |
| 2021 | $0 | $616,000 | $616,000 | +2.3% |
| 2020 | $0 | $602,000 | $602,000 | - |
#1101 200 Newport Drive
| Sold Price: | $725,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $621 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,044 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3115915 |
| Distance: | 0 m |
#1102 200 Newport Drive
| Sold Price: | $670,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $622 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,039 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3114099 |
| Distance: | 0 m |
#905 200 Newport Drive
| Sold Price: | $670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $599 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,026 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3085479 |
| Distance: | 0 m |
#309 220 Newport Drive
| Sold Price: | $740,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $646 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,107 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3082950 |
| Distance: | 0 m |
#102 235 Guildford Way
| Sold Price: | $690,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $423 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 967 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3080016 |
| Distance: | 60 m |
#1104 235 Guildford Way
| Sold Price: | $660,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $394 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 889 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3092918 |
| Distance: | 60 m |
#213 220 Newport Drive
| Asking Price: | $755,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $663 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,127 sqft |
| Price / SqFt: | $670 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3086369 |
| Distance: | 0 m |
#1602 200 Newport Drive
| Asking Price: | $685,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $636 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,004 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125131 |
| Distance: | 0 m |
#906 235 Guildford Way
| Asking Price: | $674,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $433 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 970 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113250 |
| Distance: | 60 m |