






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,900 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,751 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 027-463-567 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Moody Agents
#13 301 Klahanie Drive
| Asking Price: | $1,259,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $477 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,452 sqft |
| Price / SqFt: | $867 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126498 |
| Distance: | 0 m |
#16 100 Klahanie Drive
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $402 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,336 sqft |
| Price / SqFt: | $897 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116025 |
| Distance: | 151 m |
#8 100 Klahanie Drive
| Asking Price: | $1,169,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $405 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,387 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125822 |
| Distance: | 151 m |
#82 100 Klahanie Drive
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $409 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,325 sqft |
| Price / SqFt: | $905 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126727 |
| Distance: | 151 m |
#13 130 Brew Street
| Asking Price: | $1,249,890 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $714 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,475 sqft |
| Price / SqFt: | $847 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118652 |
| Distance: | 615 m |
#24 130 Brew Street
| Asking Price: | $1,139,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $714 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,449 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119282 |
| Distance: | 615 m |
#7 301 Klahanie Drive
| Sold Price: | $1,277,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $481 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,354 sqft |
| Price / SqFt: | $943 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3114739 |
| Distance: | 0 m |
#86 100 Klahanie Drive
| Sold Price: | $1,228,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $406 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,400 sqft |
| Price / SqFt: | $877 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3102025 |
| Distance: | 151 m |
#505 3105 St George Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $402 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,343 sqft |
| Price / SqFt: | $931 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3060083 |
| Distance: | 475 m |
2834 Hope Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | $326 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,565 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3074403 |
| Distance: | 965 m |
#1 83 Moody Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $459 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,392 sqft |
| Price / SqFt: | $862 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3065233 |
| Distance: | 1.1 km |
#16 795 Noons Creek Drive
| Sold Price: | $1,210,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $491 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,086 sqft |
| Price / SqFt: | $580 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3085635 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,266,000 | $1,266,000 | +13.7% |
| 2024 | $0 | $1,113,000 | $1,113,000 | -8.9% |
| 2023 | $0 | $1,222,000 | $1,222,000 | +12.6% |
| 2022 | $0 | $1,085,000 | $1,085,000 | +14.0% |
| 2021 | $0 | $952,000 | $952,000 | +0.5% |
| 2020 | $0 | $947,000 | $947,000 | - |