






































| Pricing | |
| Asking Price | $1,599,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $587 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,091 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,724 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,249 sqft) |
| Price per Land SqFt | $255.88 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2015-Sep-25 |
| Previously Sold Price | $768,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$831,000 (+108.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 007-278-527 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,357,000 | $156,000 | $1,513,000 | -6.1% |
| 2023 | $1,429,000 | $183,000 | $1,612,000 | +15.1% |
| 2022 | $1,239,000 | $162,000 | $1,401,000 | +29.7% |
| 2021 | $921,000 | $159,000 | $1,080,000 | +5.6% |
| 2020 | $860,000 | $163,000 | $1,023,000 | - |
Asking Price is 5.7% higher than Assessed Value (2026).
2653 Klassen Court
| Asking Price: | $1,389,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,160 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,682 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122517 |
| Distance: | 401 m |
1448 Helen Drive
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,319 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,946 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116537 |
| Distance: | 636 m |
1470 June Crescent
| Asking Price: | $1,248,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,889 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127715 |
| Distance: | 710 m |
1507 Elinor Crescent
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,682 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112758 |
| Distance: | 782 m |
#5 1615 Shaughnessy Street
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $60 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,106 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127684 |
| Distance: | 1.1 km |
1619 Stella Place
| Asking Price: | $1,740,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,553 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,917 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112737 |
| Distance: | 1.3 km |