





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,010 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,113 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,000 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 100 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-087-020 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
3826 Wellington Street
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,111 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,144 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3071588 |
| Distance: | 329 m |
3643 Kennedy Street
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,145 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3100506 |
| Distance: | 447 m |
3887 Robin Place
| Sold Price: | $1,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,527 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,868 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3103632 |
| Distance: | 471 m |
1861 Chalmers Avenue
| Sold Price: | $1,273,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,804 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,614 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3118393 |
| Distance: | 492 m |
1819 Chalmers Avenue
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,940 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,785 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3099244 |
| Distance: | 496 m |
1753 Chalmers Avenue
| Sold Price: | $1,399,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,337 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,670 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3102440 |
| Distance: | 519 m |
1853 Windermere Avenue
| Asking Price: | $1,414,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,025 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,610 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119186 |
| Distance: | 159 m |
1856 Windermere Avenue
| Asking Price: | $1,385,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,150 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,550 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3089665 |
| Distance: | 168 m |
1861 Galer Way
| Asking Price: | $1,320,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,109 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123195 |
| Distance: | 212 m |
3561 York Street
| Asking Price: | $1,259,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,146 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,844 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114377 |
| Distance: | 574 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,130,000 | $92,200 | $1,222,200 | -8.8% |
| 2025 | $1,244,000 | $96,000 | $1,340,000 | -1.2% |
| 2024 | $1,253,000 | $103,000 | $1,356,000 | +5.1% |
| 2023 | $1,184,000 | $106,000 | $1,290,000 | +12.8% |
| 2022 | $1,028,000 | $116,000 | $1,144,000 | +36.1% |
| 2021 | $772,000 | $68,500 | $840,500 | +9.6% |
| 2020 | $696,000 | $70,900 | $766,900 | - |