







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,038 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,198 sqft |
| Age | 61 years (1965) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,667 sqft) |
| Land Frontage | 54.5 ft |
| Land Dimensions | 54.5 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-381-864 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
3924 Victoria Place
| Sold Price: | $1,248,200 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,469 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3063343 |
| Distance: | 493 m |
3958 Coast Meridian Road
| Sold Price: | $1,097,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,035 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,450 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3058397 |
| Distance: | 516 m |
3436 Wellington Street
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,399 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,198 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3112722 |
| Distance: | 632 m |
1225 Windsor Avenue
| Sold Price: | $1,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,130 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,409 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3108540 |
| Distance: | 661 m |
3848 Clematis Crescent
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,113 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3086624 |
| Distance: | 670 m |
3643 Kennedy Street
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,145 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3100506 |
| Distance: | 692 m |
3755 Coast Meridian Road
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,461 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125528 |
| Distance: | 81 m |
3687 Coast Meridian Road
| Asking Price: | $1,274,990 |
| Listing Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,740 sqft) |
| Days on Market: | 172 |
| MLS® Number: | R3072631 |
| Distance: | 101 m |
1382 Sutherland Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,203 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115049 |
| Distance: | 300 m |
3843 Toronto Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,727 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113262 |
| Distance: | 360 m |
3949 Sefton Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,493 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,835 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3083965 |
| Distance: | 473 m |
3825 Azalea Place
| Asking Price: | $1,369,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,127 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,720 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3110596 |
| Distance: | 491 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,171,000 | $52,500 | $1,223,500 | -10.2% |
| 2024 | $1,299,000 | $63,000 | $1,362,000 | +5.3% |
| 2023 | $1,227,000 | $66,000 | $1,293,000 | +13.3% |
| 2022 | $1,068,000 | $73,200 | $1,141,200 | +34.6% |
| 2021 | $802,000 | $46,000 | $848,000 | +10.0% |
| 2020 | $723,000 | $47,900 | $770,900 | - |