







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,311 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,429 sqft |
| Age | 25 years (2001) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,155 sqft) |
| Land Frontage | 42.55 ft |
| Land Dimensions | 42.55 x 104 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 025-004-816 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
2259 Prairie Avenue
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,085 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3071668 |
| Distance: | 282 m |
3153 Jervis Street
| Sold Price: | $1,470,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,540 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,453 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3079795 |
| Distance: | 350 m |
2622 Shaftsbury Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,313 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,426 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3090499 |
| Distance: | 442 m |
3530 Hastings Street
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,610 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,884 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3109153 |
| Distance: | 470 m |
3420 Shaughnessy Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,055 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,638 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105017 |
| Distance: | 588 m |
3604 McRae Crescent
| Sold Price: | $1,217,200 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,019 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,345 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122383 |
| Distance: | 682 m |
3358 Jervis Street
| Asking Price: | $1,495,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,926 sqft |
| Price / SqFt: | $776 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,219 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118350 |
| Distance: | 290 m |
3156 Jervis Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,612 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116619 |
| Distance: | 302 m |
3349 Jervis Street
| Asking Price: | $1,319,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,830 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,830 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3077035 |
| Distance: | 332 m |
2471 Friskie Avenue
| Asking Price: | $1,748,890 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,721 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,790 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125951 |
| Distance: | 381 m |
3148 Lancaster Place
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,276 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119280 |
| Distance: | 491 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,028,000 | $367,000 | $1,395,000 | -2.2% |
| 2025 | $1,078,000 | $348,000 | $1,426,000 | +5.7% |
| 2024 | $994,000 | $355,000 | $1,349,000 | +1.7% |
| 2023 | $970,000 | $357,000 | $1,327,000 | +8.2% |
| 2022 | $884,000 | $342,000 | $1,226,000 | +20.9% |
| 2021 | $740,000 | $274,000 | $1,014,000 | +8.8% |
| 2020 | $655,000 | $277,000 | $932,000 | - |