





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,192 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 897 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 027-509-176 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
#101 2460 Kelly Avenue
| Sold Price: | $660,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $484 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,088 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3082467 |
| Distance: | 100 m |
#103 2436 Kelly Avenue
| Sold Price: | $530,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $355 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 770 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3077692 |
| Distance: | 118 m |
#405 2436 Kelly Avenue
| Sold Price: | $665,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $499 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,072 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3111261 |
| Distance: | 118 m |
#102 2388 Welcher Avenue
| Sold Price: | $620,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $444 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 960 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3100754 |
| Distance: | 139 m |
#204 2389 Hawthorne Avenue
| Sold Price: | $680,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $397 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 959 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3067305 |
| Distance: | 146 m |
#404 2389 Hawthorne Avenue
| Sold Price: | $710,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $397 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 967 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3107524 |
| Distance: | 146 m |
#214 2401 Hawthorne Avenue
| Asking Price: | $549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $614 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 961 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119621 |
| Distance: | 44 m |
#105 2432 Welcher Avenue
| Asking Price: | $550,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $356 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 890 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101162 |
| Distance: | 72 m |
#308 2435 Welcher Avenue
| Asking Price: | $495,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $588 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 822 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3080948 |
| Distance: | 72 m |
#403 2488 Kelly Avenue
| Asking Price: | $658,888 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $465 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 972 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122879 |
| Distance: | 110 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $604,000 | $604,000 | -2.3% |
| 2024 | $0 | $618,000 | $618,000 | +4.4% |
| 2023 | $0 | $592,000 | $592,000 | +11.9% |
| 2022 | $0 | $529,000 | $529,000 | +12.8% |
| 2021 | $0 | $469,000 | $469,000 | +4.5% |
| 2020 | $0 | $449,000 | $449,000 | - |